Brunch, raut, symposion? Jak se neztratit ve výrazech pro stolování
Pojďme si společně osvětlit názvy stolování, které vám můžou zamotat hlavu.
Možná se vám to už stalo. Dostali jste pozvánku na zajímavou akci, ke které patří i občerstvení, jenže místo prostého slova večeře narazíte na výraz banket. V hlavě vám bouří, protože jste si stoprocentně jisti, že jste už takové slovo někdy slyšeli... ale co to vlastně znamená? Jak moc formálně oblečenéí máte přijít? A jak to bude probíhat?
Agapé
Agapé je původně řecký výraz pro naprosto oddanou lásku, ale našel si cestu i do oblasti stolování. Pokud se budete účastnit agapé, znamená to, že budete sedět u stolu (nejčastěji kulatého) s lidmi různého postavení a jíst stejné jídlo. Principem takového stolování je smazat rozdíly mezi jednotlivými profesemi a projevit solidaritu napříč různému sociálnímu postavení. Agapé pořádají některé firmy, různé křesťanské církve, studentské spolky a bratrstva. Pokud byste ho chtěli uspořádat i vy, stačí se obrátit na náš Con Gusto Catering, kde máme s agapé spoustu zkušeností.
Gala
Pojem gala máme spojený především se slovem galavečer, což je označení pro velkou společenskou událost. K takové události samozřejmě patří i vhodné oblečení, tedy společenské večerní šaty pro dámy a oblek pro pány. Občerstvení je buď podáváno po celou dobu trvání formou rautu nebo se podává v jednu chvíli. Očekávejte opravdu obrovský výběr jídel i nápojů. Gala pořádají mezinárodní organizace, televize, velké firmy a divadla.
Raut
Pravděpodobně nejoblíbenější druh společného stolování je raut, tedy samoobslužné stoly, na kterých je vše předem přichystáno a postupně doplňováno. Je jednoduchý na organizaci a k obsluze není potřeba mnoho personálu, takže většina rozpočtu rautu jde právě na jídlo. To je rozmanité a hosté mají možnost ochutnat mnohem více pokrmů než při sezení u stolu. Rauty se nejčastěji konají na oslavách narozenin, svatbách, promocích a vánočních a silvestrovských večírcích.
Brunch
Brunch (branč) vznikl spojením anglických slov breakfast (snídaně) a lunch (oběd), česky by se tedy dal vyjádřit jako “snídaňoběd”. Skládá se z velké nabídky snídaňových jídel doplněné o vydatnější obědové pokrmy, jako jsou sendviče, maso a různé přílohy. Každý si jednoduše nabere, na co má chuť. Brunch většinou trvá poměrně dlouho, a tak je skvělým způsobem pro konverzaci s přáteli nebo rodinou. Setkáte se s ním v hotelech, bistrech, občas také v kavárnách.
Repas à la Française
Repas à la Française (repá ala franzés) vychází z původně středověkého způsobu podávání večeře na francouzském královském dvoře. Všechny chody se na stůl přinesou naráz a je poté jen na hostech, co chtějí v průběhu večera konzumovat. V současnosti je repas prakticky druhem rautu, při kterém se ale celou dobu sedí a konverzuje. Také se jedná o oblíbenou formu rodinných obědů a večeří. S tímto způsobem stolování se setkáte ve Francii (jak jinak), v restauracích a při zahradních slavnostech.
Symposion
Symposion nebo také convivium je název pro společné pití alkoholu doplněné víceméně filozofickými debatami mezi lidmi s dobrým společenským postavením, u kterých by se kvůli pověsti nehodilo pít v hospodách a barech. Původně šlo o pijatiku antických aristokratů, ale na formy symposionu narazíte i dnes. Udržován je mezi vysokoškolskými profesory, doktory, studenty prestižních vysokých škol, divadelními herci a v neposlední řadě také mezi politiky.
Teananny
Podávání čaje s malým občerstvením má roztomilý anglický název teananny (tý-neny). Koná se nejčastěji v domácnosti jednoho ze skupiny přátel a v průběhu se ochutnávají různé čaje a dezerty, poslouchá se hudba, hrají společenské hry, čte se nahlas kniha nebo poezie, případně se prostě jen tak nezávazně tlachá. Teananny je oblíbenou událostí ve Velké Británii, konkrétně v Anglii.
Degustace
Pro degustaci máme krásný český ekvivalent “košt”. Obecně jde o ochutnávání velkého množství různých nápojů a pokrmů. V Evropě jsou degustace spojovány především s vínem a sýry, ale degustovat je možné jakékoliv nápoje i pokrmy. Klasické degustace probíhají podobně jako raut, setkat se můžete také s řízenou degustací (pořádá např. KOREK Wines), kdy vám je ke každému vzorku sděleno co nejvíce informací a vy poté můžete porovnávat jednotlivé chutě.
Potluck
Potluck (potlak) je velmi oblíbená neformální společenská událost, při které na předem domluvené místo – například do domu jednoho z účastníků nebo do pronajatého salonku – každý přinese doma uvařené, čímž vzniká rozmanitá nabídka nejrůznějších chutí. Hlavním tématem je poté hodnocení jednotlivých jídel, sdílení receptů a další povídání o jídle. Potluck se dá pořádat i jako soutěž, kdy je cílem účastníků uvařit stejný recept a získat nejvíce bodů při hlasování o nejlepší z nich. Potlucky jsou populární v USA a mezi milovníky jídla po celém světě.
Banket
Nejformálnějšímu způsobu stolování se říká banket. Při něm se hosté akce v jednu chvíli usazují a je jim servírováno luxusní jídlo i pití, to vše za vysoké profesionality číšníků a servírek. Při banketu je opravdu nutné dodržovat etiketu stolování, takže pokud touto znalostí neoplýváte, nejspíš se dopustíte pořádného faux pas. Bankety se pořádají při oslavách výročí, historických událostí, státních návštěvách významných osobností a velkolepých svatbách.
Nechcete si při takové slavnostní události udělat ostudu a cítit se mezi všemi těmi vidličkami, příbory a talířky ztracení jako Jack Dawson při návštěvě I. třídy Titaniku? Máme pro vás dobrou zprávu – už v dalším článku si podrobně rozebereme, jak se u stolu neztratit ani když dostanete pozvání na večeři od britského krále!
Líbil se ti článek?
Nezmeškejte další novinky a přihlaste se k našemu newsletteru