Italský region plný gastronomických skvostů

Autor

Valerie

Publikováno

27. 9. 2023

Italský region plný gastronomických skvostů

Asi každý z nás zná italské regiony jako je Toskánsko, Lombardie, Sardinie a Sicílie, nebo Kalábrie. O těch si ale řekneme něco zase příště. Tentokrát vás provedeme oblastí Piemonte, která se nachází na severozápadě Itálie a kromě toho, že skýtá množství úžasných geografických unikátů, je její význam obrovský i ve světe gastronomie.

Kraj Piemont je ze tří stran ohraničen Alpami a pramení v něm řeka Pád. Díky skvělým zeměpisným podmínkám jsou jeho nížiny velmi úrodné a z toho důvodu byl také jednou z prvních osídlených italských oblastí, již ve 2. století před Kristem, kdy také vzniklo jeho dnešní hlavní město Turín. Díky svojí poloze na rozhraní Švýcarska a Francie je region také velmi zajímavý svojí kulturou. Obecně se jedná o jedno z nejrozmanitějších míst v Itálii, ve kterém můžete lyžovat, věnovat se turistice, gastro turistice, objevovat Savojské památky v Turíně, nebo jen projíždět vinice a obdivovat jeho přírodní krásy.

Nás samozřejmě nejvíc zajímá ta gastro stránka! Většina produktů, které vám zde představíme jako typické Piemontské mají v této oblasti velikou tradici. Některé z nich najdete i na jiných místech Itálie, ovšem kvalita těch z Piemontu právě díky skvělým podmínkám dosahuje nenadálých výšin. Pojďme si tedy představit produkty a suroviny, které jsou pro tento region typické a rozhodně byste je měli vyhledat, pokud se budete v budoucnu po Piemonte pohybovat.

Sýr Castelmagno

Tento sýr má v severozápadní Itálii opravdu dlouhou tradici, první písemnou zmínku o něm máme již z 13. století, kdy byl použit jako platidlo. Sýr má udělenou Ochrannou známku původu Evropské Unie, tedy i pokud na tento sýr narazíte ve specializovaných sýrárnách v Česku můžete si být jistí, že byl sýr vyroben právě v Piemont. Jeho struktura je polotvrdá, vyrábí se z plnotučného kravského mléka, do kterého může být přidáno i kozí nebo ovčí mléko. Jeho silná chuť a krémová konzistence je oblíbená jak v receptech s gnocchi, v rizotech, s těstovinami, nebo úplně samostatně.

Piemontské hovězí

Piemontský skot, také známý jako Fassona, je typický tím, že jako jediný evropský druh krávy nese geny od poddruhu Zebu, pro který je signifikantní velký hrb za krkem. Celková stavba zvířete je relativně mohutná s velkým podílem svalstva. Díky chovu na rozlehlých pláních a skvělým stravovacím podmínkám je toto masné plemeno velmi ceněno nejen v Itálii, ale po celém světě. Kvůli své kvalitě bývá často podáváno zasyrova v podobě carpaccia, nebo jako základ na tatarský biftek, jeho skvělá chuť ale samozřejmě vyniká i po pečlivé tepelné úpravě.

Lískové ořechy

Piemontský lískový ořech nese stejně jako sýr Castelmango Ochrannou známku původu Evropské Unie a je součástí mnoha typických italských dezertů. Původ mají za dob Napoleona, který zakázal import kakaa. Místní cukráři tedy neměli na výběr a museli veškeré dezerty nastavovat právě lískovými ořechy, kterých měli v této oblasti dostatek. Aktuálně mají velmi přísné podmínky pěstování, sklízení i zpracování, a tak se do sladkých i slaných jídel pro svoji delikátní chuť a skvělou strukturu přidávají podobně, jako třešnička na dort, nebo lanýže na vaše těstoviny pro zvednutí celého zážitku z jídla do nepředstavitelných výšin.

Lanýže

Tyto klenoty zde rostou právě díky skvělým podmínkám. Lanýž je specifický druh houby rostoucí pod zemí, často blízko kořenů listnatých stromů. Při svém růstu vylučuje silný herbicid tedy látku, která ničí okolní rostliny, proto se při jeho hledání můžete soustředit na stanoviště, která vypadají suchá a neplodící, hejna lanýžových mušek nebo se nechat vést svým čichem, který by vám měl napovědět, kde se tento typicky vonící poklad nachází. Piemonte je ale známe pro jeden specifický druh lanýže, a to Bílý lanýž z Alby. Podle profesionálů je to nejcennější lanýž vůbec, který pro svoji delikátní chuť nalézá uplatnění prakticky ve všech koutech kuchyně. Oblíbený je na těstovinách, s masem, vyrábí se z nějak ochucená másla, oleje a soli.

Grissini

Tato italská pochoutka, která se rozšířila po celém světě má překvapivě také původ v Piemont! Údajně tyto dlouhé křupavé chlebové tyčinky pochází přímo z Turína, kde vznikly jako náhrada klasického chleba. Původní verze měla mezi 40 až 80 cm, byla rolovaná ručně a pečená v dlouhých řadách. Kratší Grissini plochého tvaru takové, jak je známe dnes jsou modifikací, která se vyvíjela až postupem času s cílem proces výroby a skladování zjednodušit.

Salsiccia di Bra

Salsiccia je typická syrová klobása, plněná ve střevě nahrubo pomletým masem se solí. V průběhu let vzniklo mnoho variant s různorodými bylinkami a jinými dochucovadly. Tradiční pro region Piemont je Salsiccia di Bra, vyráběná exkluzivně v městečku Bra. Originální byla vynecháním vepřového tuku a masa kvůli svému původnímu účelu, kterým bylo podarování místní židovské komunitě, která z náboženských důvodů nemohla vepřové konzumovat. Vznikla tak jedinečná hovězí klobása, která dokonce v určitých obdobích italských dějin nemohla být vyráběna nikde jinde než v Bra. Dnešní varianta může obsahovat i část vepřového masa nebo tuku a podává se jak za syrova, tak tepelně upravená.

 

Region samozřejmě vyniká i dalšími skvělými produkty a originálními surovinami, ovšem výčet výše by vás při jeho návštěvě rozhodně neměl minout. Obecně bychom doporučili rozhodně nevynechat místní restaurace a vychutnat si jakýkoliv pokrm z delikátních místních surovin. A jestli se letos do Itálie úplně nechystáte, máme pro vás dobrou zprávu. V naší Piazza Ristorante pro vás na podzim připravujeme speciality právě z regionu Piemont. Můžete se tedy stavit například na lískooříškový čokoládový dort, nebo speciality z lanýžů. Budeme se na vás těšit!

 

Líbil se ti článek?

Nezmeškejte další novinky a přihlaste se k našemu newsletteru