Práce v kuchyni: životní cesta s nekonečnými možnostmi
Existuje jen málo kariérních odvětví, která by pojila vášeň, kreativitu a týmovou práci tak, jako práce v gastronomii. Jsou to právě kulinářské dovednosti, které spoustě nadšených kuchařů a kuchařek umožňují projevit svůj jedinečný charakter a umění kombinovat chutě tak, aby každé sousto bylo nezapomenutelný zážitek.
Těžké začátky
Není to přitom dávno, kdy se v Česku hledělo na práci v kuchyni jako na méněcenný obor. Zatímco ve Francii, USA, Japonsku a dalších zemích působí prestižní kulinářské školy i více než století a skvělí kuchaři si svou popularitou nezadali s hollywoodskými hvězdami, za železnou oponou byl přístup k vaření mnohem přízemnější. Primárně bylo potřeba nakrmit pracující a na nějakou haute cuisine nebyl čas ani suroviny. Samozřejmě existovaly luxusní české a slovenské restaurace, ve kterých si aspirující šéfkuchař mohl vyzkoušet zajímavé recepty, nicméně drtivá většina kuchařů skončila u nechvalně proslulé knihy Receptury teplých pokrmů.
Jako Fénix z popela
Po roce 1989 raketově vzrostla poptávka po nových chutích. I když byly devadesátky pořádná divočina, nová generace restaurací umožnila kuchařům pracovat s kvalitními českými i zahraničními surovinami, v televizi se velké oblibě těšily pořady o vaření a otevřené hranice dovolily zájemcům o seriózní gastronomii objevit do té doby nepoznané chutě. Sice pomalu ale zato jistě se české pohostinství zbavilo své nevalné pověsti, návštěva restaurace povýšila na zážitek a kuchaři na umělce, jejichž plátnem se stal talíř.
Chce to srdíčko
Náš kuchař Gleb Kononov z Monte Bú v rozhovoru pro vás prozradil, že jeho cesta k dokonalým jídlům začala u dřezu a saponátu – původně totiž v kuchyni myl nádobí. Ze své vlastní iniciativy se od kuchařů naučil základy a postupně ovládl kulinářské umění tak bravurně, že šéfoval kuchyním v několika restauracích i hotelech. Podobný příběh mají například michelinští šéfkuchaři Marco Pierre White či Gordon Ramsay, kteří nikdy neprošli formálním kuchařským vzděláním a začínali jako umývači nádobí. Nyní jejich recepty oceňuje celý svět. Můžete si tedy být naprosto jistí, že pro práci v kuchyni je nejdůležitější dělat to srdcem. Všechno ostatní se naučíte.
Vaření jako seberealizace
Být v něčem nejlepší nikdy není snadné a v kuchyni to platí dvojnásob, možná i trojnásob. Na druhou stranu stát se kuchařem nebo kuchařkou představuje jedinečnou možnost definovat si životní cestu a neustále se učit něco nového. Je to cesta zdokonalování, kterou oceníte nejen vy, ale také stovky a tisíce těch, kteří pak ochutnají vaše jídlo. Navíc si můžete pokaždé určit sami svůj cíl. Chcete si otevřít vlastní hospůdku s poctivým českým jídlem? Jste spíše týmový hráč a baví vás práce v kolektivu kuchařů? Máte ambice a vaším snem je vyhlášená restaurace, do které se budou sjíždět gurmáni z širokého okolí? Nebo vás láka neocenitelná praxe v zahraničí? Možnosti máte nekonečné.
Tématu práce v gastronomii se budeme i nadále věnovat v dalších článcích. A kdybyste náhodou zatoužili po vlastní kariéře v kuchyni, můžete si prohlédnout naši nabídku volných pozic.
Líbil se ti článek?
Nezmeškejte další novinky a přihlaste se k našemu newsletteru