Pivo z tanku, aneb české dědictví v nejvyšší kvalitě

Autor

Valerie

Publikováno

31. 7. 2023

Pivo z tanku, aneb české dědictví v nejvyšší kvalitě

Zlatý národní klenot, při kterém se nejednomu z nás zamotá hlava. Není řeč o korunovačních klenotech v Katedrále svatého Víta, ale o Pivu. V České republice máme nejvyšší roční spotřebu na obyvatele. Nenaléváme se ovšem žádnými břečkami, zároveň totiž v naší zemi produkujeme jedna z nejlepších piv na světě a víme, jak se o ně správně starat, aby vám na stole přistál půllitr v té nejlepší kvalitě. Jak je to s tankovým pivem, v čem jsou jeho výhody a proč vám u nás tak chutná?

Tři nejčastější způsoby konzumace piva u nás jsou z lahve, ze sudu a z tanku. Lahvové pivo už ovšem většinu pivních degustátorů nezvládne uspokojit, a tak většina restaurací a pivnic volí čepované pivo. Sudy jsou ideální pro provozy, kde je relativně vysoký odbyt piva, ovšem oproti tankům, nesou pár nevýhod. Pivo se během procesu setkává se vzduchem a dalšími plyny, je tedy větší riziko degradace, zvláště pokud se jedná o pivo nepasterizované. Také narážení sudů je někdy časově i technicky náročné.

V našich pivnicích U Čápa a U Kohoutů potkáte tankové pivo a taky se u nás dokonce při návštěvě můžete i pokochat. V kohoutovicích jsou v prosklené chlazené vitrině, U Čápa se stačí u vstupu podívat pod nohy. Hlavní nespornou výhodou u piva z tanku je maximální čerstvost a kvalita, které lze dosáhnout. Nepasterizované pivo nepřichází do kontaktu se vzduchem při převozu v cisterně, transportu z cisterny do tanku, ale až při samotném čepování, jelikož mezi ním a vzduchem, který ho žene z tanku do vaší sklenice je ještě jedna ochranná vrstva. Nemělo by tedy dojít k jeho zvětrání, či přesycení. Teplotní podmínky skladování tanků jsou nastaveny mezi 8 a 10 °C, a naražený tank by se měl vytočit do týdne, nenaražený pak do 3 týdnů. Tanky je potřeba skladovat v chladné místnosti, zabezpečit veškeré technické prostředky a také přístup cisterny. Když tedy přijdete do restaurace, která nabízí tankové pivo, většinou si můžete být jistí, že to podnik s pivem myslí opravdu vážně a dává si na jeho kvalitě záležet.

A jak poznáte pivo z tanku po chuti? Někteří labužníci jej popisují jako pivo s větším řízem, krémovější, a obecně chutnější. Mezi odborníky se říká, že při dobrém skladování může pivo ze sudu dosahovat stejných vlastností a kvalit jako pivo z tanku.

Pivovar Pilsner Urquell sepsal své Pivní Sedmero, podle kterého se pozná správně načepované pivo. Pod to se s nadšením podepisujeme a na následujících řádcích vám ho zprostředkováváme.

Pivní Sedmero:

  1. Absolutně čisté, vychlazené, a především mokré sklo
  2. Čepování na jeden zátah
  3. Mokrá, hustá a krémová pěna
  4. Jiskrně zlatavá barva
  5. Na stěně půllitru se neusazují žádné bublinky
  6. Zbytky pěny usazující se po obvodu sklenice v kroužcích
  7. Pivo by mělo být servírováno ouškem otočeným k vám a s úsměvem

 

Udělejte si kolečko po našich pivnicích a dalších Con Gusto restauracích, zkuste posoudit, jestli poznáte rozdíl mezi tankovým a sudovým pivem a nebojte se naše výčepní a obsluhu vyzkoušet z pivního sedmera. Na zdraví!

Líbil se ti článek?

Nezmeškejte další novinky a přihlaste se k našemu newsletteru